| Currency Conversion as of 00:00 3rd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 18,405 | |||
| Switzerland Francs | 10,159 | |||
| Denmark Kroner | 82,353 | |||
| Euro | 11,021 | |||
| United Kingdom Pounds | 9,614 | |||
| Russia Rubles | 1,019,972 | |||
| Singapore Dollars | 16,349 | |||
| Hong Kong Dollars | 99,686 | |||
IW501901 IWC Big Pilot TOP GUN Ceramic IW5019-01
|
Retail Price
$15,900 |
Discount
20% |
Your Price
$12,720 |
| Brand | IWC |
| Collection | Pilot's TOP GUN |
| Model/Ref | IW5019-01 |
| Retail Price | $15,900 |
| Discount | 20% |
| Your Price | $12,720 |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Fabrick Black AND brown calf |
| Clasp / Buckle | Deployant Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 48mm |
| Warranty | No |
| Functions | Automatic Movement, Power Reserve Indicator |
| Screw Down Crown | Yes |
| Case Thickness | 15mm |
| Water Resistance | 60m/180ft |
Categories: IWC, Pilots Editions, Big Pilot.
Description
IWC Big Pilot Watch TOP GUN Ceramic
Ref# IW5019-01, IW501901
Retail $15,900
Watch Features:
- 48mm Matte finished ceramic case
- Titanium case back with the colored TOP GUN insignia + titanium crown
- Matte black dial
- Black rimmed hands with luminous fills
- Black fabric strap included AS WELL as the brown IWC calf skin strap pictured
- Power reserve indicator – 7 days/168 hours
The watch is pre-owned in LNIB – Like new old stock condition. Has some shop wear on the case back but otherwise in 99% condition.
The watch comes 100% complete with all original presentation box only.
*** ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH ON SALE ***
Related Products
Product Description
IWC Big Pilot Watch TOP GUN Ceramic
Ref# IW5019-01, IW501901
Retail $15,900
Watch Features:
- 48mm Matte finished ceramic case
- Titanium case back with the colored TOP GUN insignia + titanium crown
- Matte black dial
- Black rimmed hands with luminous fills
- Black fabric strap included AS WELL as the brown IWC calf skin strap pictured
- Power reserve indicator – 7 days/168 hours
The watch is pre-owned in LNIB – Like new old stock condition. Has some shop wear on the case back but otherwise in 99% condition.
The watch comes 100% complete with all original presentation box only.
*** ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH ON SALE ***
Be the first to review “IW501901 IWC Big Pilot TOP GUN Ceramic IW5019-01” Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
U.S.A. 1-800 438-9095

















timepiecetrader.com
Reviews
There are no reviews yet, would you like to submit yours?