| Currency Conversion as of 00:00 3rd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 57,530 | |||
| Switzerland Francs | 31,756 | |||
| Denmark Kroner | 257,418 | |||
| Euro | 34,449 | |||
| United Kingdom Pounds | 30,053 | |||
| Russia Rubles | 3,188,217 | |||
| Singapore Dollars | 51,103 | |||
| Hong Kong Dollars | 311,597 | |||
Ulysse Nardin GMT +/- Perpetual 38.5 mm
|
Retail Price
$56,000 |
Discount
29% |
Your Price
$39,760 |
| Brand | Ulysse Nardin |
| Collection | GMT +/- Perpetual 38.5mm |
| Model/Ref | 321-22-8 |
| Retail Price | $56,000 |
| Discount | 29% |
| Your Price | $39,760 |
| Case Material | 18k Yellow Gold |
| Dial Color | Silver |
| Bracelet / Strap | 18k Yellow Gold Polished |
| Clasp / Buckle | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Case Diameter | 38.5mm |
| Warranty | Yes |
| Functions | Automatic Movement, Second Time Zone, Month sub-dial, Day of the week and year window |
| Screw Down Crown | No |
| Case Thickness | 12.5mm |
Categories: Ulysse Nardin, GMT Perpetual Calendar.
Description
Ulysse Nardin GMT +/- Perpetual 42 mm
Ref# 321-22-8
Watch Features:
- Polished 18k Yellow Gold case
- Silver dial
- Blue hour markers & Arabic Numerals
- Large blue hour & minute hands with luminous dot hour tips
- Day of the week and year window
- Double Date & Month sub-dial
- Second time zone with large white hand
- Small second dial
- Automatic Movement with Perpetual calendar
- 48 hours power reserve
- 34 jewels
The watch is pre-owned in LNIB condition – Like New In Box condition. The watch comes 100% complete with all original presentation boxes, booklets and warranty information.
Please contact us for more information.
Related Products
Product Description
Ulysse Nardin GMT +/- Perpetual 42 mm
Ref# 321-22-8
Watch Features:
- Polished 18k Yellow Gold case
- Silver dial
- Blue hour markers & Arabic Numerals
- Large blue hour & minute hands with luminous dot hour tips
- Day of the week and year window
- Double Date & Month sub-dial
- Second time zone with large white hand
- Small second dial
- Automatic Movement with Perpetual calendar
- 48 hours power reserve
- 34 jewels
The watch is pre-owned in LNIB condition – Like New In Box condition. The watch comes 100% complete with all original presentation boxes, booklets and warranty information.
Please contact us for more information.
Be the first to review “Ulysse Nardin GMT +/- Perpetual 38.5 mm” Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com
Reviews
There are no reviews yet, would you like to submit yours?