| Currency Conversion as of 00:00 11th May, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 22,093 | |||
| Switzerland Francs | 12,432 | |||
| Denmark Kroner | 101,501 | |||
| Euro | 13,583 | |||
| United Kingdom Pounds | 11,758 | |||
| Russia Rubles | 1,189,551 | |||
| Singapore Dollars | 20,270 | |||
| Hong Kong Dollars | 125,138 | |||
Ulysse Nardin GMT Big Date 42mm
|
Retail Price
$22,200 |
Discount
28% |
Your Price
$15,984 |
| Brand | Ulysse Nardin |
| Collection | GMT Big Date |
| Model/Ref | 246-55/31 |
| Retail Price | $22,200 |
| Discount | 28% |
| Your Price | $15,984 |
| Case Material | 18k Rose Gold |
| Dial Color | Silver |
| Bracelet / Strap | Brown Alligator |
| Clasp / Buckle | Deployment Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Case Diameter | 42mm |
| Warranty | Yes |
| Functions | Big Date, Date, GMT Time Zone, Power Reserve |
| Screw Down Crown | Yes |
| Case Thickness | 12mm |
| Water Resistance | 100m / 330ft |
Categories: Ulysse Nardin, GMT Big Date.
//
Description
Ulysse Nardin GMT Big Date 42mm
246-55/31
Watch Features:
- Polished 18k rose gold case.
- Silver sunray dial with gold-toned index hour markers with luminous indicators.
- Blued diamond-shaped hands filled with luminescence.
- Small seconds subdial at the 6 o’clock position.
- Big date displayed at the 2 o’clock position.
- Second time zone located at the 9 o’clock postion.
- Automatic movement with an approximate power reserve of 42 hours.
Watch is pre-owned in LNIB – Like New In Box condition. Watch is in unworn and perfect condition being just a couple of months old. It comes 100% complete with all UN presentation boxes, booklets and warranty information.
Related Products
Product Description
Ulysse Nardin GMT Big Date 42mm
246-55/31
Watch Features:
- Polished 18k rose gold case.
- Silver sunray dial with gold-toned index hour markers with luminous indicators.
- Blued diamond-shaped hands filled with luminescence.
- Small seconds subdial at the 6 o’clock position.
- Big date displayed at the 2 o’clock position.
- Second time zone located at the 9 o’clock postion.
- Automatic movement with an approximate power reserve of 42 hours.
Watch is pre-owned in LNIB – Like New In Box condition. Watch is in unworn and perfect condition being just a couple of months old. It comes 100% complete with all UN presentation boxes, booklets and warranty information.
Be the first to review “Ulysse Nardin GMT Big Date 42mm” Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com
Reviews
There are no reviews yet, would you like to submit yours?