| Currency Conversion as of 00:00 11th May, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 20,512 | |||
| Switzerland Francs | 11,542 | |||
| Denmark Kroner | 94,237 | |||
| Euro | 12,611 | |||
| United Kingdom Pounds | 10,916 | |||
| Russia Rubles | 1,104,413 | |||
| Singapore Dollars | 18,819 | |||
| Hong Kong Dollars | 116,182 | |||
IWC Pilots UTC Antoine de Saint Exupery
|
Retail Price
$16,700 |
Discount
11% |
Your Price
$14,840 |
| Brand | IWC |
| Collection | Pilots UTC Antoine de Saint Exupery |
| Model/Ref | IW3261-03 |
| Retail Price | $16,700 |
| Discount | 11% |
| Your Price | $14,840 |
| Case Material | 18k Rose Gold |
| Dial Color | Brown |
| Bracelet / Strap | Leather - Brown Buffalo |
| Clasp / Buckle | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch resistant sapphire |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 44mm |
| Warranty | Yes |
| Functions | Hours, Minutes, Central Seconds (with stop function), 24-hour UTC, date |
| Screw Down Crown | Yes |
| Case Thickness | 12.9mm |
| Water Resistance | 60m/200ft |
Categories: IWC, Pilots Editions.
//
Description
IWC Pilots UTC Antoine de Saint Exupery
Ref# IW326103, IW3261-03
Watch Features:
- Limited edition of 500 pieces worldwide
- 18k Rose Gold case and bezel
- Tobacco brown dial and UTC time display
- Large applied luminous Arabic numerals and luminous leaf shaped hands
- Date window
- UTC (Universal Time Control) window shows second time zone and has rose gold rim
- Calibre IWC 30710, beats 28,800vph and contains 23 jewels
- 42 hours Power reserve
- The case back has an engraving showing St. Exupery’s airplane and says “International Watch Co.” and “EDITION SAINT EXUPERY”
The watch is pre-owned in LNIB condition – Like New In Box condition.
The watch comes 100% complete with all original presentation boxes, booklets and warranty information.
Please contact us for more information.
Related Products
Product Description
IWC Pilots UTC Antoine de Saint Exupery
Ref# IW326103, IW3261-03
Watch Features:
- Limited edition of 500 pieces worldwide
- 18k Rose Gold case and bezel
- Tobacco brown dial and UTC time display
- Large applied luminous Arabic numerals and luminous leaf shaped hands
- Date window
- UTC (Universal Time Control) window shows second time zone and has rose gold rim
- Calibre IWC 30710, beats 28,800vph and contains 23 jewels
- 42 hours Power reserve
- The case back has an engraving showing St. Exupery’s airplane and says “International Watch Co.” and “EDITION SAINT EXUPERY”
The watch is pre-owned in LNIB condition – Like New In Box condition.
The watch comes 100% complete with all original presentation boxes, booklets and warranty information.
Please contact us for more information.
Be the first to review “IWC Pilots UTC Antoine de Saint Exupery” Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com
Reviews
There are no reviews yet, would you like to submit yours?