| Currency Conversion as of 00:00 2nd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 25,135 | |||
| Switzerland Francs | 13,817 | |||
| Denmark Kroner | 112,192 | |||
| Euro | 15,013 | |||
| United Kingdom Pounds | 13,081 | |||
| Russia Rubles | 1,397,231 | |||
| Singapore Dollars | 22,328 | |||
| Hong Kong Dollars | 136,371 | |||
Panerai Submersible Carbotech™ PAM2231
|
Retail Price
$17,400 |
Discount
|
Your Price
$17,400 |
| Brand | Panerai |
| Collection | Submersible |
| Model/Ref | PAM2231 |
| Retail Price | $17,400 |
| Your Price | $17,400 |
| Case Material | Carbon |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Rubber |
| Clasp / Buckle | Pin Buckle |
| Movement | Automatic mechanical |
| Bezel | Carbotech™ anti-clockwise rotating bezel with graduated scale |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 42mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Hours |
| Case Thickness | 4.2mm |
| Water Resistance | 30.0 bar (~300.0 metres) |
Categories: Submersible, Panerai.
Description
Panerai Submersible Carbotech™
PAM2231 PAM02231
Features
- P.900 calibre, 12 ½ lignes, 4.2 mm thick
- 23 jewels, 28,800 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, one barrel
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Panerai Submersible Carbotech™
PAM2231 PAM02231
Features
- P.900 calibre, 12 ½ lignes, 4.2 mm thick
- 23 jewels, 28,800 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, one barrel
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com