| Currency Conversion as of 00:00 2nd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 33,947 | |||
| Switzerland Francs | 18,661 | |||
| Denmark Kroner | 151,524 | |||
| Euro | 20,277 | |||
| United Kingdom Pounds | 17,667 | |||
| Russia Rubles | 1,887,065 | |||
| Singapore Dollars | 30,155 | |||
| Hong Kong Dollars | 184,179 | |||
Panerai Luminor Equation of Time – 47mm PAM0670
|
Retail Price
$23,500 |
Discount
|
Your Price
$23,500 |
| Brand | Panerai |
| Collection | Luminor |
| Model/Ref | PAM0670 |
| Retail Price | $23,500 |
| Your Price | $23,500 |
| Case Material | Titanium |
| Dial Color | Blue |
| Bracelet / Strap | Alligator Blu profondo |
| Clasp / Buckle | Pin Buckle |
| Movement | Hand-wound mechanical |
| Bezel | Polished Titanium |
| Case Back | See-through sapphire crystal |
| Case Diameter | 47mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Hours, Calendar aperture, Minutes, Small seconds, World time, Equation of time, Power reserve, hand-type month, GMT differential |
| Case Thickness | 8.30mm |
| Water Resistance | 10.0 bar (~100.0 metres) |
Description
Panerai Luminor Equation of Time – 47mm
PAM0670 PAM00670
Features
- P.2002/E calibre, created by Panerai
- 13 ¾ lignes, 8,30 mm thick
- 31 jewels, 28,800 alternations/hour
- KIF PARECHOC® anti-shock device
- Power reserve 8 days
- Luminous Arabic numerals and hour markers
- Equation of Time indicator at 6 o’clock
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Panerai Luminor Equation of Time – 47mm
PAM0670 PAM00670
Features
- P.2002/E calibre, created by Panerai
- 13 ¾ lignes, 8,30 mm thick
- 31 jewels, 28,800 alternations/hour
- KIF PARECHOC® anti-shock device
- Power reserve 8 days
- Luminous Arabic numerals and hour markers
- Equation of Time indicator at 6 o’clock
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com