| Currency Conversion as of 00:00 2nd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 7,511 | |||
| Switzerland Francs | 4,129 | |||
| Denmark Kroner | 33,528 | |||
| Euro | 4,486 | |||
| United Kingdom Pounds | 3,909 | |||
| Russia Rubles | 417,563 | |||
| Singapore Dollars | 6,672 | |||
| Hong Kong Dollars | 40,754 | |||
Panerai Luminor Base Logo – 44mm PAM1086
|
Retail Price
$5,200 |
Discount
|
Your Price
$5,200 |
| Brand | Panerai |
| Collection | Luminor |
| Model/Ref | PAM1086 |
| Retail Price | $5,200 |
| Your Price | $5,200 |
| Case Material | AISI 316L polished steel |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Scamosciato Sabbia |
| Clasp / Buckle | Pin Buckle |
| Movement | Hand-wound mechanical |
| Crystal | Sapphire |
| Case Back | Brushed steel |
| Case Diameter | 44mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Hours |
| Case Thickness | 4.5mm |
| Water Resistance | 10.0 bar (~100.0 metres) |
Description
Panerai Luminor Base Logo – 44mm
PAM1086 PAM01086
Features
- P.6000 calibre, 15 ½ lignes, 4.5 mm thick
- 19 jewels, 21,600 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, one barrel
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Panerai Luminor Base Logo – 44mm
PAM1086 PAM01086
Features
- P.6000 calibre, 15 ½ lignes, 4.5 mm thick
- 19 jewels, 21,600 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, one barrel
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com