Home
›
IWC
›
Big Pilot
›
IW501902 IWC Big Pilot Top Gun Miramar Anthracite Dial Automatic Men’s Watch IW5019-02
| Currency Conversion as of 23:00 4th April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 19,604 | |||
| Switzerland Francs | 10,795 | |||
| Denmark Kroner | 87,682 | |||
| Euro | 11,731 | |||
| United Kingdom Pounds | 10,222 | |||
| Russia Rubles | 1,085,602 | |||
| Singapore Dollars | 17,389 | |||
| Hong Kong Dollars | 105,927 | |||
IW501902 IWC Big Pilot Top Gun Miramar Anthracite Dial Automatic Men’s Watch IW5019-02
|
Retail Price
$15,900 |
Discount
15% |
Your Price
$13,515 |
| Brand | IWC |
| Collection | Big Pilot Miramar |
| Model/Ref | IW5019-02 |
| Retail Price | $15,900 |
| Discount | 15% |
| Your Price | $13,515 |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Color | Green Anthracite |
| Bracelet / Strap | Fabric |
| Clasp / Buckle | Tang |
| Movement | Automatic Self-winding |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 48mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Date, 7-Day Power Reserve |
| Screw Down Crown | Yes |
| Case Thickness | 15mm |
| Water Resistance | 60m |
Category: Big Pilot.
Description
IWC Big Pilot Top Gun Miramar Anthracite Dial Automatic Men’s Watch
ref# IW5019-02
Retail $15,900
The TOP GUN Miramar limited series is a tribute to the the Top Gun legends, the pilots’ school of the US Marines in Miramar, California
- 48mm black/grey Ceramic and titanium case
- Automatic self-winding IWC cal. 51111 movement with date and 7-day power reserve
- Green anthracite dial
- Water resistant to 60m
- Oversized IWC screw down crown and solid caseback
- Comes as pictured on green matching fabric strap with tang buckle
Watch is in new and unworn condition and comes 100% complete with all original IWC
presentation boxes, booklets and warranty card.
*** ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH ON SALE ***
Related Products
Product Description
IWC Big Pilot Top Gun Miramar Anthracite Dial Automatic Men’s Watch
ref# IW5019-02
Retail $15,900
The TOP GUN Miramar limited series is a tribute to the the Top Gun legends, the pilots’ school of the US Marines in Miramar, California
- 48mm black/grey Ceramic and titanium case
- Automatic self-winding IWC cal. 51111 movement with date and 7-day power reserve
- Green anthracite dial
- Water resistant to 60m
- Oversized IWC screw down crown and solid caseback
- Comes as pictured on green matching fabric strap with tang buckle
Watch is in new and unworn condition and comes 100% complete with all original IWC
presentation boxes, booklets and warranty card.
*** ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH ON SALE ***
U.S.A. 1-800 438-9095















timepiecetrader.com