| Currency Conversion as of 23:00 4th April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 15,905 | |||
| Switzerland Francs | 8,758 | |||
| Denmark Kroner | 71,138 | |||
| Euro | 9,517 | |||
| United Kingdom Pounds | 8,293 | |||
| Russia Rubles | 880,771 | |||
| Singapore Dollars | 14,108 | |||
| Hong Kong Dollars | 85,940 | |||
IW5009-12 IWC Big Pilot Stainless Steel 46mm Newest Edition IW500912
|
Retail Price
$12,900 |
Discount
15% |
Your Price
$10,965 |
| Brand | IWC |
| Collection | Big Pilot |
| Model/Ref | IW5009-12 |
| Retail Price | $12,900 |
| Discount | 15% |
| Your Price | $10,965 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Black Croc |
| Clasp / Buckle | Folding deployment |
| Movement | Automatic Self-Winding |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 46mm |
| Warranty | Yes |
| Functions | Power Reserve, Date |
| Screw Down Crown | Yes |
| Case Thickness | 16mm |
| Water Resistance | 60m/200ft |
Description
IWC Big Pilot Stainless Steel 46mm Newest Edition
IW5009-12
Retail $12,900
- 46mm Stainless Steel case
- Automatic self-winding 8-day movement with date indication – IWC Cal Mvnt Cal 5111
- Screw down “Big Pilot” symbolic crown
- Water resistant to 60m/200ft
- Comes on new black croc strap with steel folding deployment clasp
Watch is in totally New and unworn condition never worn!. 100% complete with all IWC presentation boxes, booklets and warranty information.
Related Products
Product Description
IWC Big Pilot Stainless Steel 46mm Newest Edition
IW5009-12
Retail $12,900
- 46mm Stainless Steel case
- Automatic self-winding 8-day movement with date indication – IWC Cal Mvnt Cal 5111
- Screw down “Big Pilot” symbolic crown
- Water resistant to 60m/200ft
- Comes on new black croc strap with steel folding deployment clasp
Watch is in totally New and unworn condition never worn!. 100% complete with all IWC presentation boxes, booklets and warranty information.
U.S.A. 1-800 438-9095














timepiecetrader.com