Home
›
Jaeger LeCoultre
›
Master Ultra Thin
›
Jaeger LeCoultre Master Ultra Thin Small Seconds 1212501
| Currency Conversion as of 00:00 28th May, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 36,873 | |||
| Switzerland Francs | 20,722 | |||
| Denmark Kroner | 169,170 | |||
| Euro | 22,638 | |||
| United Kingdom Pounds | 19,604 | |||
| Russia Rubles | 1,864,614 | |||
| Singapore Dollars | 33,611 | |||
| Hong Kong Dollars | 206,032 | |||
Jaeger LeCoultre Master Ultra Thin Small Seconds 1212501
|
Retail Price
$26,300 |
Discount
|
Your Price
$26,300 |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Collection | Master Ultra Thin |
| Model/Ref | 1212501 |
| Retail Price | $26,300 |
| Your Price | $26,300 |
| Case Material | Pink Gold |
| Dial Color | Eggshell beige |
| Bracelet / Strap | Alligator leather, Brown |
| Clasp / Buckle | Pin buckle |
| Movement | Automatic winding |
| Bezel | Diamond-set |
| Case Back | See-through sapphire crystal |
| Case Diameter | 39mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Seconds, Hour - Minute |
| Case Thickness | 8.1mm |
| Water Resistance | 5.0 bar (~50.0 metres) |
Categories: Master Ultra Thin, Jaeger LeCoultre.
//
Description
Jaeger LeCoultre Master Ultra Thin Small Seconds
1212501 Q1212501
Features
- 223 Components, vibrations per hour: 28800
- Jewels: 32, 1 Barrel
- Thickness 3.98mm
- Power reserve: 43 hours
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Jaeger LeCoultre Master Ultra Thin Small Seconds
1212501 Q1212501
Features
- 223 Components, vibrations per hour: 28800
- Jewels: 32, 1 Barrel
- Thickness 3.98mm
- Power reserve: 43 hours
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com