| Currency Conversion as of 00:00 3rd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 12,154 | |||
| Switzerland Francs | 6,709 | |||
| Denmark Kroner | 54,384 | |||
| Euro | 7,278 | |||
| United Kingdom Pounds | 6,349 | |||
| Russia Rubles | 673,566 | |||
| Singapore Dollars | 10,796 | |||
| Hong Kong Dollars | 65,830 | |||
Panerai Luminor Marina – 44mm PAM1312
|
Retail Price
$8,400 |
Discount
|
Your Price
$8,400 |
| Brand | Panerai |
| Collection | Luminor |
| Model/Ref | PAM1312 |
| Retail Price | $8,400 |
| Your Price | $8,400 |
| Case Material | AISI 316L brushed steel |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Alligator Nero |
| Clasp / Buckle | Pin Buckle |
| Movement | Automatic mechanical |
| Bezel | Polished steel |
| Crystal | Sapphire |
| Case Back | Stainless Steel |
| Case Diameter | 44mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Hours, Calendar aperture, Small seconds, Minutes |
| Case Thickness | 6.0mm |
| Water Resistance | 30.0 bar (~300.0 metres) |
Description
Panerai Luminor Marina – 44mm
PAM1312 PAM01312
Features
- P.9010 calibre, created by Panerai, 13¾ lignes, 6.0 mm thick
- 31 jewels, Glucydur® balance, 28,800 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, two barrels
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Panerai Luminor Marina – 44mm
PAM1312 PAM01312
Features
- P.9010 calibre, created by Panerai, 13¾ lignes, 6.0 mm thick
- 31 jewels, Glucydur® balance, 28,800 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, two barrels
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com