| Currency Conversion as of 00:00 2nd April, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 14,590 | |||
| Switzerland Francs | 8,020 | |||
| Denmark Kroner | 65,123 | |||
| Euro | 8,714 | |||
| United Kingdom Pounds | 7,593 | |||
| Russia Rubles | 811,036 | |||
| Singapore Dollars | 12,960 | |||
| Hong Kong Dollars | 79,158 | |||
Panerai Submersible – 47mm PAM2305
|
Retail Price
$10,100 |
Discount
|
Your Price
$10,100 |
| Brand | Panerai |
| Collection | Submersible |
| Model/Ref | PAM2305 |
| Retail Price | $10,100 |
| Your Price | $10,100 |
| Case Material | Titanium |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Rubber |
| Clasp / Buckle | Pin Buckle |
| Movement | Automatic mechanical |
| Bezel | Brushed titanium with polished edges. Anti - clockwise rotating bezel with graduated scale |
| Crystal | Sapphire |
| Case Diameter | 47mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Calendar aperture |
| Case Thickness | 6.0mm |
| Water Resistance | 30.0 bar (~300.0 metres) |
Categories: Submersible, Panerai.
Description
Panerai Submersible – 47mm
PAM2305 PAM02305
Features
- P.9010 calibre, created by Panerai, 13¾ lignes, 6.0 mm thick
- 31 jewels, Glucydur® balance, 28,800 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, two barrels
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Panerai Submersible – 47mm
PAM2305 PAM02305
Features
- P.9010 calibre, created by Panerai, 13¾ lignes, 6.0 mm thick
- 31 jewels, Glucydur® balance, 28,800 alternations/hour
- Incabloc® anti-shock device
- Power reserve 3 days, two barrels
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com