| Currency Conversion as of 23:00 25th May, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 0 | |||
| Switzerland Francs | 0 | |||
| Denmark Kroner | 0 | |||
| Euro | 0 | |||
| United Kingdom Pounds | 0 | |||
| Russia Rubles | 0 | |||
| Singapore Dollars | 0 | |||
| Hong Kong Dollars | 0 | |||
Cartier Calibre de Cartier Mens Watch – 42mm w7100015
|
Retail Price
$8,100 |
Discount
CALL FOR PRICE |
Your Price
CALL FOR PRICE |
| Brand | Cartier |
| Collection | Calibre de Cartier |
| Model/Ref | w7100015 |
| Retail Price | $8,100 |
| Discount | CALL FOR PRICE |
| Your Price | CALL FOR PRICE |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Color | Silver |
| Bracelet / Strap | Stainless Steel |
| Clasp / Buckle | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 42mm |
| Warranty | N/A |
| Case Thickness | 14mm |
| Water Resistance | 30m |
Category: Calibre de Cartier.
//
Description
Cartier Calibre de Cartier Mens Watch – 42mm w7100015
Ref # w7100015
Features
- Stainless steel case & Bracelet
- Silvered and textured opaline dial
- Small seconds counter, Date displayed
- Automatic movement
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
Related Products
Product Description
Cartier Calibre de Cartier Mens Watch – 42mm w7100015
Ref # w7100015
Features
- Stainless steel case & Bracelet
- Silvered and textured opaline dial
- Small seconds counter, Date displayed
- Automatic movement
Condition
Watch is pre-owned in LNIB – Like New in Box and totally unworn.
It comes 100% complete with all presentation boxes, booklets and warranty information
Please feel free to contact our sales office with any questions.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com