Home
›
Panerai
›
Luminor Submersible 1950 3 Days
›
Panerai PAM305 Luminor Submersible Titanium 1950 PAM 305
| Currency Conversion as of 00:00 1st May, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 11,082 | |||
| Switzerland Francs | 6,237 | |||
| Denmark Kroner | 50,842 | |||
| Euro | 6,803 | |||
| United Kingdom Pounds | 5,866 | |||
| Russia Rubles | 598,202 | |||
| Singapore Dollars | 10,161 | |||
| Hong Kong Dollars | 62,507 | |||
Panerai PAM305 Luminor Submersible Titanium 1950 PAM 305
|
Retail Price
$9.200 |
Discount
10% |
Your Price
$7,980 |
| Brand | Panerai |
| Collection | Submersible |
| Model/Ref | PAM305 |
| Retail Price | $9.200 |
| Discount | 10% |
| Your Price | $7,980 |
| Case Material | Titanium |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Black Rubber + 2 leather |
| Clasp / Buckle | Tang buckle |
| Movement | Automatic self-winding |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Crystal | Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Case Diameter | 47mm |
| Warranty | N/A |
| Functions | Date, Small Seconds |
| Screw Down Crown | Panerai Locking |
| Case Thickness | 17.6mm |
| Water Resistance | 300m / 985ft |
Categories: Panerai, Luminor Submersible 1950 3 Days.
//
Description
Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days PAM 305
Ref # PAM305
Retail $9,200
Made for “L” series out of only 1000 numbered pieces.
- 47mm brushed titanium case
- see-through sapphire crystal back
- brushed titanium unidirectional rotating bezel
- Automatic Panerai P.9000 calibre movement with hours, minutes, small seconds, date
- Pictured on both the Panerai OEM rubber strap AND the included brown/tan calf AM strap AND also included is a third brown calf brand new strap – comes with a total of THREE straps as pictured
- Water resistant to 300 meters.
This PAM305 watch is an L series out of only 1000 numbered pieces. The watch as been worn just a few times and I would describe the watch in 99% plus condition with little to no signs of wear. All the pictures are of the actual watch on sale.
It comes 100% complete with all triple presentation boxes – both inner and outer boxes, all booklets, extra straps and tools for changing the straps.
Please feel free to contact our sales office with any questions.
*** ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH ON SALE ***
Related Products
Product Description
Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days PAM 305
Ref # PAM305
Retail $9,200
Made for “L” series out of only 1000 numbered pieces.
- 47mm brushed titanium case
- see-through sapphire crystal back
- brushed titanium unidirectional rotating bezel
- Automatic Panerai P.9000 calibre movement with hours, minutes, small seconds, date
- Pictured on both the Panerai OEM rubber strap AND the included brown/tan calf AM strap AND also included is a third brown calf brand new strap – comes with a total of THREE straps as pictured
- Water resistant to 300 meters.
This PAM305 watch is an L series out of only 1000 numbered pieces. The watch as been worn just a few times and I would describe the watch in 99% plus condition with little to no signs of wear. All the pictures are of the actual watch on sale.
It comes 100% complete with all triple presentation boxes – both inner and outer boxes, all booklets, extra straps and tools for changing the straps.
Please feel free to contact our sales office with any questions.
*** ALL PICTURES ARE OF THE ACTUAL WATCH ON SALE ***
Be the first to review “Panerai PAM305 Luminor Submersible Titanium 1950 PAM 305” Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
U.S.A. 1-800 438-9095




















timepiecetrader.com
Reviews
There are no reviews yet, would you like to submit yours?