| Currency Conversion as of 23:00 25th May, 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| THESE RATES ARE CURRENT MARKET APPROXIMATES AND MAY NOT BE EXACT | ||||
| Australlian Dollar | 16,586 | |||
| Switzerland Francs | 9,315 | |||
| Denmark Kroner | 76,381 | |||
| Euro | 10,220 | |||
| United Kingdom Pounds | 8,812 | |||
| Russia Rubles | 850,266 | |||
| Singapore Dollars | 15,195 | |||
| Hong Kong Dollars | 93,226 | |||
IWC Pilots Chronograph 18k RG – IW3717-13
|
Retail Price
$15,900 |
Discount
25% |
Your Price
$11,900 |
| Brand | IWC |
| Collection | Pilots Editions |
| Model/Ref | IW3717-13 |
| Retail Price | $15,900 |
| Discount | 25% |
| Your Price | $11,900 |
| Case Material | 18k Rose Gold |
| Dial Color | Black |
| Bracelet / Strap | Brown Crocodile |
| Clasp / Buckle | 18k Rose Gold Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 42mm |
| Warranty | Yes |
| Functions | Day, Date, Double Chronograph |
| Screw Down Crown | Yes |
| Case Thickness | 14.7mm |
| Water Resistance | 60m / 200ft |
Categories: IWC, Pilots Editions.
//
Description
IWC Pilots Chronograph 18k Rose Gold
REF# IW3717-13, 3717-13, IW371713
This watch NEVER comes up for sale and is one of the most popular IWC models to ever hit the market place. For this price in a precious metal – this is probably the best “BANK FOR YOUR BUCK” around. Stunning on the gold course or at the opera.
42mm 18k Rose Gold case
Automatic self-winding movement with chrono and DAY/DATE
Black dial
Solid case back
Comes on brown IWC croc strap with matching 18k tang buckle
Watch is pre-owned in LNIB – Like New In Box condition.
100% complete with IWC presentation box, booklets and warranty info etc.
Related Products
Product Description
IWC Pilots Chronograph 18k Rose Gold
REF# IW3717-13, 3717-13, IW371713
This watch NEVER comes up for sale and is one of the most popular IWC models to ever hit the market place. For this price in a precious metal – this is probably the best “BANK FOR YOUR BUCK” around. Stunning on the gold course or at the opera.
42mm 18k Rose Gold case
Automatic self-winding movement with chrono and DAY/DATE
Black dial
Solid case back
Comes on brown IWC croc strap with matching 18k tang buckle
Watch is pre-owned in LNIB – Like New In Box condition.
100% complete with IWC presentation box, booklets and warranty info etc.
Be the first to review “IWC Pilots Chronograph 18k RG - IW3717-13” Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
U.S.A. 1-800 438-9095








timepiecetrader.com
Reviews
There are no reviews yet, would you like to submit yours?